Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium Sellye

Székhely:
7960
Sellye
Zrinyi Miklós
utca
2.
Telefon: 
+3673480234
Fax.: 
+3673480388

iskola, oktatás, szakképzés, felnőttképzés, kollégium.

Az iskola 1964 óta áll a mezőgazdasági szakképzés szolgálatában, küldetése olyan szakemberek képzése, akik rendelkeznek a korszerű növénytermesztési, állattenyésztési, vállalkozói ismeretekkel elméletben és gyakorlatban egyaránt. Fontosnak tartjuk az agrárágazat nemzet-gazdaságban betöltött szerepét. – Képzési struktúránkkal a munkaerő-piaci igényekhez igazodva a mezőgazdasági mellett több mint egy évtizede informatika szakmacsoportban is folyik az oktatás. Az elméleti oktatáshoz szükséges tárgyi feltételeket a korszerűen felszerelt és a közelmúltban bővített oktatási épület biztosítja. A gyakorlati képzés főbb színterei a korszerűen felszerelt tanműhelyek, valamint az országos szinten is kiemelkedőnek minősített tangazdaság – 250 ha termőföld, állattartótelep, korszerű munkagépek. Az iskolában nincs felvételi vizsga. A felvételt az általános iskolai eredmények és az egészségügyi alkalmasság határozzák meg. – Nagy gondot fordítunk a felzárkóztatásra és a tehetséggondozásra, ezért a csoportbontás mellett a korrepetálás lehetőségét is biztosítjuk tanáraink és két patrónus pedagógus közreműködésével. Szakmát tanuló diákjaink között minden évben van olyan, aki az SZKTV-n elért eredményével szerez szakmunkás bizonyítványt. Szakmunkás tanulóink a növénytermesztési, gépüzemeltető, gépkarbantartó valamint a gazda szakmák e setében ösztöndíjban részesülhetnek tanulmányi eredményük függvényében (10-30 ezer forint). A kollégiumi ellátást igénylő tanulóknak a volt Draskovich kastélyban biztosítanak helyet, a vidékről bejáróknak és helyben lakóknak menzai ellátást kínálnak. Énekkar, fotószakkör és tömegsport működik az iskolában. A diákok szabad idejükben ismerkedhetnek a lovaglással és a fogathajtással is. Már másodízben nyerte el az intézmény az Ökoiskola címet, mert komoly gondot fordítanak a környezeti nevelésre. Az intézménynek több testvériskolája is van Horvátországban és Szlovéniában, húsz éve nagyon jó kapcsolatot ápol az eszéki Mezőgazdasági Középiskolával, Rakican és Pitomaca középiskolái pedig új partnerek.

Alap szakok: gépészet, növénytermesztő, állattenyésztő, kertész, vadász
Érettségivel tovább képzés: mezőgazdasági, informatikai
Felsőfokú képzés: vadgazdálkodási technikus
z Intézetet 1964. január 1-el alapította a Földművelésügyi Minisztérium. Működését a Szekszárdi Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum kihelyezett gépészeti csoportjaként kezdte el 1964. szeptember 14-én. Épületei ekkor a következők voltak: a tanügyi épület (Zrínyi u. 2.- volt járási pártbizottság épülete), diákotthon (Köztársaság tér 7 – volt járási tanács épülete), tanműhely (Zrínyi u. 4. – volt gépállomás).
1966. szeptember 1-től az Intézet Mezőgazdasági Szakmunkásképző Intézetté alakult át. Fenntartója továbbra is a Földművelésügyi Minisztérium lett. A tanügyi épülethez 1968-ban négy új tanterem épült. Ekkor szántóföldi növénytermesztő gépészeket képeztek három éves képzési idővel. (A II. és III. osztályos tanulók a szakma begyakorlásához szükséges munkafogásokat a vejti-i és a bogádmindszenti termelőszövetkezetben sajátították el fél éves gyakorlatok formájában.)
1974-től az Intézet felnőttképzési Központ is lett négy megye területére (Baranya - Somogy - Fejér - Tolna) és neve Mezőgazdasági Szakmunkásképző és Munkástovábbképző Intézet lett. Ekkor a mezőgazdasági üzemek igénye alapján a munkaviszonyban álló dolgozók 6-12 hetes tanfolyamokon vettek részt (pl: Diesel adagoló-szerelő, járműelektromos szerelő, szervizmester, hegesztő, motorfűrész kezelő, traktorvezető, nehézgépkezelő stb.)
1975-től kezdődött el a Szakmunkások Szakközépiskolájában az oktatás levelezőtagozaton.
1970-től folyamatosan átépítésre kerültek a a volt Gépállomás- Tanműhely- épületei (A jelenleg rendelkezésre álló géppark: 25 db erőgép, 30 db munkakép, 30 db kiegészítő berendezés).Az évek során a Tanügyi épületet is korszerűsítettük.(1986-ban tetőtérbeépítés ). Itt vannak kialakítva az irodák és a gazdasági hivatal.
1989-től a szakmunkásképzés mellett elkezdődött nappali tagozaton a szakközépiskolai képzés is.
1990-től létrejött az Intézet tangazdasága (110 ha állami földterülettel) 1993-ra befejeződött az állattartó telep kialakítása is. 1993-ban osztrák minta alapján mezőgazdasági gazdaasszony képzés is bevezetésre került.
1998. szeptember 1-től Világbanki program alapján mezőgazdasági és informatika szakon szakközépiskolai képzés kezdődött. Felnőttképzési formájában Vadász vadtenyésztő szakmunkásképzés illetve vadgazdálkodási technikus képzés is folyik.
1992-től az intézet neve Mezőgazdasági Középfokú Szakoktatási Továbbképző és Szaktanácsadó Intézet lett.
2000-től a mezőgazdasági termelők részére szaktanácsadó irodát működtetünk.
2002-ben került átadásra a tanügyi épületben négy szaktanterem és egy aula.
2008. szeptember 1-től az FVM DASzk Szakképző Iskola sellyei tagiskolájaként működik tovább, alábbi néven: